Belki de Ülkemizde tam olmasa da kısmı anlamda tek olumlu giden sektör turizm. 2023 ilk altı ayında Ülkemiz 22 milyon 945 bin ziyaretçiyle kapattı; ilk altı aylık dönemde turizm geliri de 21,7 milyar dolar oldu.  Ziyaretçilerin kişi  başı harcaması ortalama 980 dolar; 2023  son altı aylık döneminde; ziyaretçi sayısının  daha  çok artacağı; turizm gelirlerinin daha üst rakamlara  gelebileceği bekleniyor.                                                                    Turizm bacasız sanayiidir.  Altyapınız daha iyileştikçe; son teknoloji yatırımları yapıldıkça; turizme çeşitlilik kazandırıldıkça; özellikle Uluslararası  havayolu ulaştırması; çok daha yaygın hale geldikçe; yeni turizm alanları,  yatırımları gerçekleştikçe; gelen turist sayısı çok daha üst rakamlara gelecek: Ülkemizde çoğu zaman döviz yokluğundan kaynaklanan sorunlar; gelen dövizle açığı kapatacak; kısmide olsa sorunu çözebilecektir.

Turizm özellikle hemen her çeşit tarımsal  ürünlerin; yerinde tüketildiği bir özelliği ortaya çıkarır. Çünkü gelen turistler; yurt içinde üretilen tarımsal ürünlerin; onların istek ve arzularına göre üretilen gıda çeşitlerinden yapılır. Dolasıyla yerli üretimlerimiz; iç piyasada tüketilmiş olur. Böylece yerli tarımsal ürünler katma değeri yüksek ederde tüketici ziyaretçilere sunulur.

Türkiye turizmde Dünya sıralamalarında  ( geçtiğimiz yıllarda pandemi koşulları vardı; bu yüzden tüm dünyada ekonomik yetersizlikler oldu.)  çok daha üst  sıralara tırmanabilir;  daha yüksek miktarda döviz girdisi sağlıyabilir.