Acısıyla tatlısıyla; Cumhuriyetimizin 100 cü yılını kutladığımız bir yılı daha geride bırakıyoruz. Geçtiğimiz yıl  (2023) ve daha önceki yılda  Ülkemizde  çok yüksek rakamlı bir enflasyonu yaşadık; belki  devamı olan 2024 de göreceğiz. Bu arada yaklaşık 50 bin insanımızı kaybettiğimiz bir depremi de yaşadık. Sonrasında ve devamı olan 2024 e girerken ağır ağır; depremin meydana getirdiği ve 10 ilde etkili olan; tahribatı da yavaş yavaş; Toki tarafından üretilen veya üretilecek yeni konutlarla  atlatıyoruz.

     Özellikle deprem bölgesi başta olmak üzere; diğer illerimizde de; kaliteli inşaat malzemesi üreten  yerlerin bulunması (kaliteli taştan çakıl kırma, zemin güçlendirme malzemesi elde etme, vasıflı ve kaliteli kum elde etme) çevreye zarar ve rahatsızlık vermeyecek, vadi tipi yerlerde kurulması, ve inşaat malzemesi üretimlerini; ilgili devlet kurumunda testlerinin yapılarak; kalitesi yeterli olanların ruhsatlandırılması;  devamında da üretilen malzemenin kalitesi;  belirli aralıklarla kontrol edilmesi  sağlıklı yapılaşmanın ilk şartı olduğunu sanıyorum.

      Hepimizin elbette yeni yıldan; olmasını istediği beklentileri var. Örneğin içinde yaşadığımız yüksek enflasyonu tek rakamlı, yüzdelere düşmesi;  aksi halde  kimse yarın nasıl olabileceğini bilemiyor. Enflasyon özellikle her kesimin elinde olan küçük, büyük tasarrufların; tamamını yiyip bitiriyor. Bu nedenden istikrarsızlık doğuyor. Kimse yarın nasıl bir fiyat yükselmesi olabileceğini  bilemiyor.  Umarım alınacak tedbirlerle en kısa sürede; bu enflasyon ortamından çıkarak; tek rakamlı enflasyon günlerine döneriz.  Yeni yıldan ilk beklentimiz bu olacak; diğer yandan büyüme hızlarımız  % 5 - % 7 gibi rakamlara ulaşması; beklenen kişi başı gelir artışlarını sağlıyacak; daha iyi hayat standardları gelecektir.

      Yeni yılınız kutlu olsun.