20 Mayıs 1938 tarihli ve 3466 sayılı yasayla ‘19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’ adıyla milli günlerimiz arasına girdi. Bu yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 105 ci yıldönümünü kutluyoruz. 16 Mayıs 1919 Mustafa Kemal’in İstanbul’dan hareketle başlıyan ve 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıkışı ile filen yürütülen Kurtuluş Mücadelesi’nde; 27 Mayıs’ta Havza’ya;  devamında Amasya’ya gelerek; 22 Haziran 1919 da Amasya Tamimi’ni yayınladı. Ülkenin bütünlüğü ve bağımsızlığı için  Anadolu Halkına top yekün mücadeleye davet etti.                                                                                                                                                                                                                                                                               Devamında Erzurum’a gelerek Anadolu’nun her yerinden gelen delegelerle; 23 Temmuz 1919 da Erzurum Kongresini  gerçekleştirdi. Erzurum Kongresi’nde seçilen 6 Temsiliye üyesi ile birlikte; 27 Ağustos’ta Erzurum’dan hareketle Sivas’a geldi; ve 4 Eylül 1919 da Sivas Kongresini gerçekleştirdi. Sivas Kongresi’nde adı Temsiliye olan gruba; Heyeti Temsiliye adı verilerek sayı 16 ya çıkarıldı. Mustafa Kemal ve Arkadaşları 27 Aralık 1919 da Ankara’ya gelerek çalışmalarına devam ettiler. 23 Nisan 1920 de Mustafa Kemal’in Başkanlığı’nda ilk TBMM açıldı. Açılan Meclis o günkü şartlarda  İsmet İnönü Komutasında 1 ci ve 2 ci İnönü Savaşlarını; sonrasında Sakarya Savaşını kazandı.  Kurtuluşa giden yol açılmış oldu. 26 Ağustos 1922 de Mustafa Kemal’in Başkomutanlığında Büyük Taarruz başlatıldı. 30 Ağustos 1922 de Dumlupınar’da düşman bozguna uğratıldı. Devamında Türk Ordusu 9 Eylül 1922 de İzmir’i düşman işgalinden kurtardı. 12 Ekim  1922 de Mudanya Mütarekesi imzalanarak, ateşkes ilan edildi. Kasım 1922, devamında 1923 te Lozan’da barış görüşmeleri  başladı. Sonuçta; Dışişleri Bakanı İsmet İnönü başkanlığındaki heyet  24 Temmuz 1923 te Lozan’da Lozan Barış Anlaşmasını imzalayarak Türkiye Devletinin; Dünya Milletleri içinde yerini almasını sağladılar. 29 Ekim 1923 te TBMM de Cumhuriyet ilan edilerek Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Yapılan seçimle Mustafa Kemal Atatürk ilk Cumhurbaşkanı oldu.                                                                                                                                   

  19 Mayıs 1919 da başlıyan Kurtuluş Hareketi; Türk Milleti’nin kötü talihini tersine döndürmeyi başararak; 19 Mayıs 1919 da Samsun’da yakılan Özgürlük ve bağımsızlık olgusu; TBMM sinin açılmasıyla kısa sürede dalga dalga;  bütün Ülkeye yayılmış; Kurtuluş  Savaşı ile  düşmanlar ülkemizden atılmış; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu  tescillenmiştir.

      Atatürk Gençliğe Hitabesinde  sizler bu ülkenin bağımsızlığını ve özgürlüğünü sonsuza dek sürdüreceksiniz; ve Türkiye Cumhuriyeti uygar Dünya Milletleri içinde sonsuza dek yaşıyacaktır.

      Cumhuriyetimizin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarını; Milletimizin Dünya Milletleri içinde yerini almasına katkı sağlıyanları, şehidlerimizi minnet, saygı ve rahmetle anarken; 105 ci yılını yaşadığımız ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun .