İnsanlık tarihi boyunca hemen hemen her insanda geçmişe dönme arzusu olmuştur. Einstein'ın görelilik teorisi, icat edilmeye çalışılan ve filmlere dahi konu olan zaman makineleri, çeşitli hipnoz yöntemleri ve astral seyahat gibi fizik ötesi denemeler bu arzuyu kanıtlar nitelikte. Peki, neden geçmişe gitmek isteriz?

Geçmişteki bir anıya duyulan özlem, kaybettiğimiz birini yeniden görme arzusu ya da bir yanlışı telafi etme isteği… Cumhuriyetin kuruluşuna veya Fransız İhtilali’ne şahit olmak ya da milyonlarca yıl önce yaşayan mamutları görmek gibi hiç bilmediğimiz, görmediğimiz zamanlara, anlara tanık olma düşüncesi insanı heyecanlandırır…

Japon yazar Toshikazu Kawaguchi tarafından yazılan Kahve Soğumadan Önce adlı kitap, size bir nebze de olsa geçmişi tattıracaktır. Sadece bir kahve ile geçmişe gitmenin mümkün olduğu bu kitabın hikayesi Tokyo'nun arka sokaklarında gizlenmiş, eski ve gizemli bir kafede geçiyor. Sıradan, sade görünümlü bu küçük kafede her şey normal gibi gözükse de geçmişe gitmek mümkün. Kulaktan kulağa yayılan bu efsaneye göre geçmişe gidebilirsiniz ama olayları ve yaşananları değiştiremezsiniz. Geçmişe gittiğinizde sadece daha önce kafeye gelmiş olan kişilerle buluşabilir, gittiğinizde de oturduğunuz sandalyeden kalkamazsınız. Ama hepsinden önemlisi geçmişe gitmenin kuralına uymalısınız: Kahve soğumadan önce geri dönmelisiniz.