109 cu yıldönümünü yaşadığımız Çanakkale Zaferi; Türk Tarihi’nde önemli bir kavramı tanımlar. Çanakkale Geçilmez. Bu söz İngiliz General Charles Monreo’ya aittir. Çanakkale’yi üç günde geçeceğini sanan İtilaf Devletleri; Charles Monreo’nun geri çekinilmesi gerektiği raporuyla 2 İngiliz Tümeni  Selanik’e çekildi. Sonrasında 16 ocak 1916 da İtilaf Devletleri gizlice geri çekildiler.  Savaş yaklaşık 8,5 ay sürdü.

      Sonuçları itibarı ile İngilizlerin kaybı 115 bin ölü, yaralı, ve esir; memleketlerine gönderilen 90 bini  hasta olmak üzere 205 bin kişi;  Fransızların kaybı 47 bindi.  Türklerin kaybı şehid, yaralı ve hasta olarak 252300  kişi  oldu.  Kısa sürede Türk Ordusu büyük başarı kazandı. Sonuçta  Çanakkale geçilmez diyen İtilaf Kuvvetleri geri çekildi; ve geldikleri gibi gittiler. Çanakkale Savaşlarının Kahramanı Mustafa Kemal; Türk Ordusu’nda çok tanınan başarılı bir general oldu; ileri tarihte başlıyacak olan Kurtuluş Hareketine  önder bir lider hazırladı. Çanakkale Savaşı’nda önemli sayıda eğitimli insan kaybımız oldu. Rusya Müttefikleri’nden beklediği yardımı alamayınca; çarlık rejimi yıkıldı; ve 17 ekim 1917 de Bolşevik ihtilali oldu; koministler ülke yönetimine geldi.

      109 cu yıldönümünü yaşadığımız Çanakkale Zaferinin Kahramanlarını; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere  minnet, saygı ve rahmetle anıyoruz; ruhları şad olsun.