Tüketici fiyat endeksi; mayıs ayında; bir önceki yılın aynı ayına göre % 75,45 arttı. Yılbaşından bu yana geçen beş aylık süreçte artış % 22,72 oldu.

      Türk iş 2024 yılı mayıs ayında açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Giyim, konut (kira, elektrik, su, yakacak) ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (Yoksulluk sınırı) ise 61787 tl olarak açıklandı. Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 18969 tl olarak hesaplandı.

      Bir kişinin yaşam maliyeti 24609 tl olarak hesaplandı. Asgari ücret yıl ortası gelmeden açlık sınırının altına düştü. Hükümet asgari ücrete temmuz ayında zam yapılmayacağını açıkladı.

      Doğrusu yapılan iş satın alma gücünü olabildiğince aşağı düşürüp; fiyatları belirli bir düzeyde tutabilmeyi amaçlıyor.

      Elbette enflasyonun tekli rakamlara inmesi hepimizin beklediği bir ölçüt; o zaman cebinizdeki belirli bir miktarın alım gücünü uzun süre aynı değerde tutmaktır. Dolasıyla enflasyonun tekli rakamlara indiği zaman fiyatlar çok küçük limitlerde artar ve sabit noktada kalır. O zaman cebimizdeki para alım değerini korur. Enflasyonsuz ortam üretimin her alanda artmasını sağlar; (üretim maliyeti aynıdır.)ve neler yapabileceğimizin hesabını ortaya koyar. Buna göre kendimize yön verebiliriz.