Tek tip bedenler, birbirine benzeyen burunlar, aynı dudaklar… Dijitalleşen dünyada sosyal medyanın insanlar üzerinde olumlu etkisi olsa da birçok insanın tek tip görünmesine neden oldu. Bu dar güzellik standardının yaygınlaşmasıyla aynı görünmeyenler dışlanarak anormal ilan edilip, kusurlu kabul ediliyor. Peki gerçekte asıl kusurlu olan ne?

Işığı sönen bir hayat

2023 yılında yayınlanan Güney Kore yapımı Mask Girl, asıl kusurları ortaya çıkaran bir dizi. Görünüşü konusunda kendisine güveni olmayan Kim Mo Mi sıradan bir ofis çalışanıdır; ya da herkes öyle sanmaktadır. Geceleri internet üzerinden, bir maskenin ardından yaptığı ışıltılı yayınların öğrenilmesi ile birlikte tüm hayatını değiştiren talihsiz olaylar zinciri başlar.

Kimliğinin ortaya çıkmasıyla iş yerinde de ayrımcılığa uğramaya başlayan Mo-Mi, bir yandan da ona saplantılı olan iş arkadaşı Joo Oh Nam ile mücadele ederken kendisini bir cinayetin ortasında bulur. Cinayetin ortaya çıkmasıyla eski Mo Mi ortadan kaybolarak yeni bir hayata başlamak için hem adını hem de hayatını değiştirir.

Güzellikten gelen bir intikam

Toplumdaki katı güzellik standartlarının ve bu standartlara uymaya çalışan insanların yaşadığı zorlukların altını çizen dizi, güzellik algısı üzerinden sosyal medya eleştirisi de yapıyor. Hem gerçek yaşamda hem de sosyal medyada arkasına gizlenilen kimliklerin, hayatların önemini vurguluyor. Yaşanılan travmaların intikama dönüşmesini ve bunun getirdiği olumsuz sonuçların da altını çizen dizi tüm bunların yanında kadın dayanışması, arkadaşlık ve aile kavramlarının gücünü yineliyor.

Dizi diğer Kore dizileri gibi güzellik algısı, estetik, zorbalık gibi klişe konulara değinse de etkileyici sinematografisi ile bambaşka bir hava yaratmış. Oyunculuklar ve müzikler oldukça başarılı; dizinin izlenebilirliğini artırıyor.

Yayınladığı dönem çokça izlenen ve hala konuşulan Mask Girl; kendini kabul etmenin, sevmenin, öz saygının farkında olarak maskeler arkasında yaşamamanın kişinin kendine yapacağı asıl güzelliğin olduğunu çarpıcı ve dramatik bir şekilde anlatıyor.