Benim duygularım,  düşüncelerim,  hislerim önemli. Sizin duygularınız,  düşünceleriniz ve hisleriniz de önemli. Saygı sınırı çerçevesinde tabi ki! Bir insanın sınırı diğer insanın sınırlarının bittiği yerde başlar. Yani size sizin ayıbınızı yüzünüze vurmuyoruz, sessiz kalıp sizin kendinizi övmenizi dinliyor, konuşmanıza izin veriyorsak; bu bir şey bilmediğimizden değil,  bizim izin verdiğimiz kadar olmanızdan kaynaklanıyor.  Yani ben sana ne kadar müsaade edersem, sen ancak o kadar konuşabilirsin. Anlaşıldı sanırım. :)

Savunduğum doğrularımla, inandıkları ve düşüncelerim ile hayatıma devam ediyorum.  Kimsenin sınırını ihlal etmeden seyrediyorum bu yolculukta. Lakin bu demek değildir ki benim sınırlarımı ihlal edebilirsiniz. Asla. Benim değer ve kıymet verdiğim şeyler üzerine benimle ilgilenmeyip,  benden aynı şeyler için değer ve kıymet beklememelisiniz.  Sizin keyfe keder yaptığınız davranışlarınız benim görevim değil. Olmamalı da... İdrak ve anlayış çerçevesinde hepimizin aklı yerinde çok şükür. Yaratıcı bize hayvanlardan farklı olarak düşünme yetisi bahşetmiş.  Düşünerek,  inceleyerek ve hatta ince eleyerek anlarız çoğu durumu. Zor değil!

Recep, Şaban, Ramazan.

Mübarek 3 ayların Ramazanında, mübarek günlerde kul hakkı nedir diye bir düşünmek gerekiyor.  Ne demek kul hakkı? Nereden geldi şimdi aklıma? Çünkü yaratıcımız inandığımız kitapda bahsetmiş, "Karşıma kul hakkı ile gelmeyin".

Kul hakkı sadece mal varlığına gasp değil, hakkında konuşursan dahi haktır. Günümüzde kim konuşmuyor peki? Herkesin herkes hakkında bir fikri,  bir yorumu var. Yorumu da yargılamaya kadar gidiyor. Ne girdiğinden tutun, nasıl düşündüğüne varana kadar herkesin herkes hakkında bir bilgisi var. Ne diyeyim  Allah hidayete erdirsin.  Bana kimse ilişmeyin, ben zaten kimseyi kendime dert edinmiyorum.  O kadar fazla ilgileneceğim şeyler var ki günlük hayatımda,  inanın başka insanlara sıra gelmiyor.  Okulum, çocuklarım, evim, eşim, kitaplarım, yazılarım derken gün bana 48 saat değil ama olsa da fena olmazdı. :)

Şu an bile sizlere yazarken küçük kızım sol tarafımda beni dürtüyor.  Ne zorlu şartlarım var bir bilseniz. Ama sevdiğim işi yapmak benim için kişilerle uğraşmaktan çok daha kıymetli.  Ne demişler "boş insan kişiyle dolu insan işiyle uğraşır". Biz işimize yolumuza bakalım. Allah da diğerlerine akıl fikir verir inşallah Ramazan suyu hürmetine.  Amin.

Duygularımızı,  düşüncelerimizi, hislerimizi saygı çerçevesinde geliştirelim. Başkalarına zararımız dokunmayacak şekilde. Aksi iyi insan tanımına sığmaz. Sığdıramadığımız kalıplar da bize uymaz. O zaman ne diyelim akıl, fikir, hidayet ver Rabbım. Gerisi hallolur.  Hoşça kalın...