Merhaba hepinize.  Bu yıl kendime verdiğim sözleri itina ile tutmaya çalışıyorum.  Bunlardan biri de her hafta düzenli olarak sizlere yazmak. Adına isterseniz terapi, isterseniz hobi ne isterseniz söyleyebilirsiniz.  Ama benim için tabi ki kıymet verdiğim bir işim.

İş deyince hemen akla para kazanılan bir durum geliyor.  Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki ben bu işi para için yapmıyorum.  Eğer öyle bir niyetim olsaydı bambaşka mecralarda kendime uğraş edinirdim.  Zaten beni tanıyan-gerçekten tanıyan- kişiler paraya kıymet vermediğimi çok iyi bilirler. Tanımayan ve yeni tanımaya çalışan kişiler de hemen bu işten ne kadar kazandığımı soruyorlar.  Cevabım çok net; para ile satın alamayacağım kadar güzel kalpler kazanıyorum...

Evet son 4 aydır işsiz ama çok işi olan bir kadınım.  En önemlisi anneyim. Bundan daha kıymetli iş mi olur? Hele ev işi! Uuuffff... Arkamı dönene kadar yaptığım işten eser kalmıyor.  Nankör meslek ev hanımlığı.  Yıka, süpür, ütüle, sil, pişir günlük rutinler böyle. Sonra tekrar başlıyoruz ertesi gün aynı, sonraki gün aynı, sonraki gün yine aynı. Yoruluyoruz, dinlenemiyoruz, her yerimiz ağrısa bile her şeye hemen ayağa kalkmak zorundayız. Kimseyi kırmadan da bu hayata devam etmek zorundayız. Sonra diyoruz ki "Aman canım kırılan sadece bir bardak tabak olsun." Gerisi hallolur.

Halloluyor vallahi, öyle güzel halloluyor ki! Bazen ben bile şaşırıp kalıyorum. Nasıl yetiştiğimi, nasıl her şeyi yetiştirebildiğime şaşırıp kalıyorum. Çocukların ödevleri, evin işi, küçük çocuğun bakımı, sonra bu arada tabii ki okumalar, yazmalar, dinlemeler, okuma grupları, örgü grupları, sipariş örgüler... Her şeye öyle güzel yetişiyorsun ki Allah kafa rahatlığı versin önce gerisi gerçekten halloluyor ve inanın yaptığım çoğu işin bir getirisi de yok. Tek güzel getirisi bu hayata inci tanesi gibi iki insan yetiştirmek. Kıymetli ve kıymet bilen.

Dilerim ki bu hayatta hepimizin kıymeti bilinsin. Hepimiz hak ettiğimiz değeri alalım çünkü hayat çok kısa. Bazı şeyler için ömrümüzü paralamaya değmiyor. Kendi kıymetimizi bilelim önce, kendi değerimizi bilelim, sonrası hallolur. Kıymetinizin bilinmesi ve kıymet bilmeniz dileğimle. Şimdilik hoşça kalın...