Burun, boğaz ve bazen akciğerleri enfekte eden influenza nedeniyle son günlerde hastaneler dolup taştı. Salgın okul, toplu taşıma aracı ve iş yeri gibi kalabalık yerlerde daha yoğun olarak belirtilerini gösteriyor.

İnfluenza Belirtileri Nedir?

Ani gelişen ateş, 38 derecenin üzerinde seyreden vücut sıcaklığı, sık ve tekrarlayan öksürük influenzanın en yoğun belirtileri arasında yer alıyor. Boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, kas ağrısı ve halsizlik belirtileri de hastaların diğer şikâyetleri arasında yer alıyor. Bazı kişilerde kusma ve ishal görülebilir ancak bu durum çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır.

İnfluenza Nasıl Bulaşır?

Genelde solunum yoluyla bulaşan influenza temas yoluyla da bulaşabilir. Son derece bulaşıcı olan bu hastalıkta enfekte olan kişiyle aynı ortamda bulunmamak, kişinin eşyalarına temastan kaçınmak gerekiyor.

İnfluenza Tedavisi Nasıl Olur?

Hastalığı seyrine göre farklı tedavilerin uygulandığı influenzada, kimi hastalara semptomları hafifletmeye yarayan destek tedavileri uygulanırken kimi hastalara da antiviral tedavisi uygulanır. Her iki tedavi yönetiminde de bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına hastanın iyi bir şekilde dinlenmesi, yeterli sıvı alması ve gerekirse ek takviyeler alması tedavi sürecini hızlandırır.

Ordu'ya 400 Yataklı Devlet Hastanesi Yapılacak Ordu'ya 400 Yataklı Devlet Hastanesi Yapılacak

Editör: Merve Tepecik