Kafenin sahibi Fusako’nun eşliğinde geçmişe gitmek isteyen herkesin nedeni ve amacı farklıdır. Kızını kaybetmenin yasını tutan ve onu son kez görme şansı yakalayan Keiichiro, geçmişte yaptığı bir hatayı düzeltmek isteyen Kazumi, hayatının aşkını kaçırdığını düşünen ve ona bir şans daha vermek isteyen Yoshino ve annesini kaybetmeden önce onunla vedalaşmak isteyen Eiko…

Tiyatro oyunundan romana aktarılan bu kitap sade, basit bir anlatım diline sahip; okuyucuyu yormuyor. Oyundan romana çevrildiği için bazı kısımlar tekrarlansa da fantastik konuları sevenler bir şans verebilir. Sadece fantastik bir roman olmanın ötesinde olan bu kitap ikinci şanslar, pişmanlıklar ve sevginin gücü üzerine de düşündürüyor.

Geçmişin içindeyiz

Einstein'ın görelilik teorisine göre, hiçbir cisim ışık hızından daha hızlı hareket edemez. Işık hızı evrenin temel sabitidir ve zamanın da akışını belirler. Geçmişe gitmek için ışık hızından daha hızlı seyahat etmemiz gerekir ki bu teorik olarak imkansızdır.

Einstein ve güncel bilime göre geçmişe gitmek şu an için imkânsız olsa da bazen anıları yad edip bazen de pişmanlıklarımızı hatırlayıp, zihinsel ve ruhsal olarak her gün geçmişi bir şekilde deneyimliyoruz; istesek de istemesek de.