Kul mevsimini takvimlere göre geride bıraktık sayabiliriz ki zaten Mart ayına bir hafta kaldı.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sezonda umduğumuz kış mevsimini geçiremedik. Yıllardır özellikle şehir merkezine kar düşmüyor. Hatırı sayılır bir soğuk hava dalgasıyla da karşı karşıya kalmadık. Maalesef mevsimler artık eskisi gibi değil.

Aslında her zaman tanık olduğumuz küresel ısınma iklimleri dolayısıyla mevsimleri de değiştirdi. Bunun sonucu olarak artık her mevsim kendi özelliğini kaybetti. Buna bağlı olarak da tarım başta olmak üzere her şey bundan olumsuz etkilendi.

Tabi tarım dedik mi Orduluların ilk aklına gelen yeşil altın fındık geliyor. Aslında küresel ısınma ve mevsimlerin değişkenliği en çok fındığı etkiledi. İster istemez fındık kar soğuğu alması gereken dönemde sıcak havayla karşılaştı. İlerleyen günlerde yağış beklenen dönemde de hava durumu farklılık gösterirse bu fındığı geçmiş sezonlarda olduğu gibi olumsuz etkileyecektir. Ayrıca zirai don beklentisi ise üzülerek belirtmek gerekir ki her sezon ihtimali olan bir afettir. Umarın yeni sezonda her şey üreticimizin istediği gibi gider.