Korkunun beden dili kendini özellikle yüzdeki mikro-ifadelerde gösterir. Hafifçe yükseltilmiş kaşlar, gergin bir çehre ve yarı açık bir ağız, birisinin korktuğuna dair açık işaretlerdir.

Korkmak normal ve mükemmel derecede geçerli bir duygu olsa da, korktuğumuzu belli etmenin bizim yararımıza olmadığı durumlar vardır. Ne yazık ki (ya da neyse ki, bakış açınıza bağlı olarak), korkunun beden dili bazen gerçekten nasıl hissettiğimizi ortaya çıkarabilir.

Her ne kadar korkunun beden diline ait bir sözlük bulunmasa da, insanlar söz konusu işaretleri okumalarına olanak tanıyan özel bir radara sahipler. Tabii ki burada tamamen rasyonel bir yorumlama söz konusu değil. Sadece birinin korktuğunu hissetmiş oluyoruz. Sonuç olarak, kendinden emin olmayan kimselere güvenmeyebilir ve savunmasızlık sergileyenlerden kendimizi daha üstün görebiliriz.

Korkunun beden dilini anlamak çok önemlidir. Bunu yaparsanız, bu duygu üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz. Bu bilgi, iki şekilde size fayda sağlayabilir. Her şeyden önce, açıkça ifade etmeseler bile diğer insanlarda korku belirtilerini tespit etmenizi sağlar. İkincisi, istemediğiniz halde, korkunuzu başkalarına göstermenize engel olup onu kontrol altında tutmak adına duygularınızı yönetmenize yardımcı olacaktır.

Vücut pozisyonu ve korkunun beden dili

Vücut pozisyonu da korkunun beden dilinde çok önemli bir unsurdur. Genel olarak, korktuğunuz zaman kaslarınız gerilir. Olan ilk şey, omuzlarınızı öne doğru sarkıtmaya başlamanızdır (vücudunuz bunu daha az yer işgal etmek için yapar). Bu, vücudunuzun kendisini koruma ve kendisine sığınma arzusunu ifade etme biçimidir.

Güvensizlik, sinirlilik ve kaygı korkunun belirtileridir. Bu üç durum, hızlı ve ani hareketler yaptığınızda yüzeye çıkma eğilimindedir. Unutmayın, hareketsiz kalması mümkün olmayan bir kişi sakin değildir. Korku sizi çok bunalttığında, daha beceriksiz ya da daha ani hareketlerde bulunma olasılığınız daha yüksektir.

Benzer şekilde, korkmuş bir kişinin kollarını kavuşturması çok yaygındır. Bu bir savunma sinyalidir. Kişi bu hareketi kendisini dış dünyadan koruyan ve uzak tutan bir bariyer oluşturmak için yapar. Bu bariyer aynı zamanda dış dünyanın reddine dair bir işaret de olabilir.