Dünyaya gözlerimizi açtığımız andan itibaren, kendi hayatımızın başrolü oluyoruz. Hayat kolay da olsa zor da olsa seçimlerimizi yapar, bir şekilde yazgımızı yazar, başrol olmaya devam ederiz. Kendi hayatımızda veya başkalarının hayatında bir şekilde özelizdir. Ama nedense bu durum ekranlara öyle yansımaz.

İzlediğimiz dizi veya filmlerde genellikle güzel, zengin, seçilmiş kişiler başrol olur. Bu sıradan karakterlerin dışında zorluklarla mücadele çeken, acılar çekmiş kişileri de başrol olarak görebiliriz. Eğer bir İtalyan sineması veya İran filmi izliyorsak da gündelik hayattan karakterlerin başrol olduğunu görmemiz mümkün. Peki bir yapımda birden fazla başrol olabilir mi?

Bir yaşam mozaiği

2022 yılında yayımlanan, Güney Kore yapımı Our Blues bu durumu kanıtlar nitelikte. İçimizden birilerinin anlatıldığı, farklı hayatları olan karakterleri barındıran bu dizide birçok başrol görmek mümkün.

Seyyar kamyonundaki eşyaları satan tüccar bir adam ile psikolojik sorunlar yaşayan bekar bir anne; haenyeo denilen dalgıçlıkla yaşamını sürdüren, hakkında birçok dedikodu çıkan genç ve güzel kadın ile yakışıklı ve sıcak kalpli balıkçı teknesi bir kaptan; terk ettiği adaya tekrar dönen ve gizlediği bir şeyler olan bir adam ile pazarda balıkçılık yapan yorgun bir kadın; liseli iki toy aşık ve onların birbirleriyle düşman olan inatçı babaları… Belki de sayabileceğim daha fazla karakter ve hikâye var. Her biri kendi hayatlarının başrolü, hiçbiri arka plana atılmıyor, her birinin ne kadar değerli olduğu dizi boyu hissettiriliyor.

Adada çalan insan şarkıları

Jeju Adası’nda geçen, tüm duyguları içinde barındıran bu dizide aile, arkadaşlık, dostluk, aşk, kavga ve toplumsal sorunlar gerçekçi, doğal, acı-tatlı bir şekilde işlenmiş. Bir dizi izlemekten ziyade birilerinin anılarını izliyor hissi uyandırıyor. Sinematografik olarak size keyif veriyor; kullanılan çekim açıları, seçilen renkler, diyaloglar ve özellikle oyunculuklar dizinin yumuşak bir şekilde kalbinize akmasını sağlıyor.

Dizinin, Our Blues’un anlattığı gibi hayat zorluklarla dolu. Ama umut, sevgi ve şefkat da güçlü ve varlar hem bizlerin hem de onların hayatında. Bunu sağlayan en önemli şeyse bazen bir aile bazen bir arkadaş bazen işimiz bazense geçmişimiz.

Bir döngünün içinde yaşıyoruz; yeni başlangıçların ve belirli sonların olduğu. Mavi hüzünlerimiz gizli her birinde. Soluk, derin ama umut veren mavi hüzünler…