Toplumların ortaya çıktığı günden beri insan olmanın, insan olarak hayatta kalabilmenin çeşitli zorlukları oldu. Norveç’te yaşanan uzun ve soğuk kışlar, Avustralya’da her an her yerde olan yabani hayvanlar, Gana’da kabilelerin birbirlerine uyguladığı baskılar… Birbirinden farklı zorluklar yaşayan bu toplumların hepsinin tek bir ortak noktası var: Kadın olmak.

Kim Jiyeong isimli sıradan bir kadının yaşadıklarını anlatan ‘Kim Jiyeong, Doğum: 1982’ adlı kitap, kadınların yaşadığı zorlukları genel bir dille ele alsa da duyguları derinden hissetmenize neden oluyor. Jiyeong'un 1982 yılında doğmasıyla başlayan hikâye onun aile, eğitim, iş ve evlilik gibi yaşamındaki önemli dönüm noktalarını takip ediyor.

Doğmanın mücadelesi

Erkek doğması beklenilen ve ardından erkek kardeşine göre daha az ilgi gören bir kız çocuğu, taciz edildi diye suçlanan bir genç kız, evlenip çocuk yapmanın getirdiği zorluklara katlanan bir anne... Tıpkı çoğu kadın gibi kadın olmanın getirdiği bireysel ve toplumsal zorluklara, baskılara maruz kalan bir kadın aslında Jiyeong. Bazen çocuk, bazen anne, bazen kendi olabilen, bazen de olamayan toplumdaki sıradan bir kadın. Ailesinin ilgisizliğine, iş yerinde ve okulunda ayrımcılığına maruz kalan, taciz sonrası travma yaşayan, doğum sonrası ruhsal çöküntü ve kimlik bunalımı yaşayan biri Kim Jiyeong…

Türkiye’de, hatta tüm dünyada olduğu gibi Güney Kore'de de geçmişten bugüne gelen kadın olmanın zorlukları var. Gerek okulda gerek iş hayatında, hatta aile içinde katlanılan zorluklar... Yazar Cho Nam Joo, Jiyeong karakterinin hikayesini, zorluklarını anlatırken gerçek verilerden yararlanarak anlatımı güçlü kalmış. Hemen hemen her kadının okudukça kendini bulacağı, samimi ama bir o kadar da hüzün dolu bir kitap.

Sessiz bir çığlık

Feminist edebiyatın önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen ‘Kim Jiyeong, Doğum: 1982’, birçok ödül kazanmış ve uluslararası alanda büyük ilgi gördü. Kitap, Güney Kore'de kültürel bir fenomen haline ve kısa sürede pek çok dile çevrildi ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca okura ulaştı.

Kadınların sesi olan bu kitabı her kadın mutlaka okumalı; belki de en çok erkekler okumalı.