Günümüzün en önemli sorunlarından birisi toplu taşımadır.  Toplu taşıma araçlarının özellikle raylı sistem olması; önemli  bir miktar yolcuyu; belirli bir yöne; o araç tipi için yasal limitlere uygun süratle taşıyabilir. İlimiz  Ordu’da bu yönde yapılmış bir yatırım yoktur. Böylece belirli zaman aralıklarında yolcu birikimine göre;  hareket zamanlaması yapılan raylı sistem aracı yolcusunu zamanında alıp taşıyabilir.

     İlimiz Ordu’da raylı sisteme uygun; böyle bir toplu taşıma aracı;  metro veya 100 km ye uygun süratle gidebilen tren olabilir.  Böyle bir toplu taşıma aracının yolları; belki de ilimizin şartlarına uygun; yer yer tünel sistemi  ile olabilir.

     İlimiz Ordu’nun Turnasuyu mevkiinden başlamak üzere Üniversite, yeni yapılan Şehir Hastanesi, Cumhuriyet Mahallesi, Organize Sanayii,   Karşıyaka Mahallesi,  Şirinevler, Subaşı, Bucak, Selimiye, Düz Mahalle  devamında geliştirilecek tünel sistemi ile Kumbaşı, Efirli Mahalleleri  devamında geliştirilecek ikinci bir tünel sistemi ile Perşembe ve son durak Çeşme önüne kadar gidebilir. Böyle bir hatla Çeşme  önünden  metroya veya trene binen yolcu; tek araçla Üniversiteye kadar gidebilir; ve geri dönebilir.

      Böyle bir raylı sistem;  İlimizin Altınordu İlçesinden;  Perşembe metropolüne  kadar gidebilir. Böyle bir sistem yapılıp; toplu taşıma sistemine katılırsa; özellikle İlimiz Ordu’nun Altınordu yollarındaki; özellikle özel araçların oluşturduğu trafik yoğunluğu  kaybolur. Yollar  rahatlar; özellikle Altınordu İlçemizde zaman zaman oluşan araç kuyrukları en aza iner. Trafik sorunu rahatlar.  Mevcut toplu taşım araçları yine kendi hatlarında çalışabilirler. Mevcut şekliyle % 10 nu üretebildiğimiz petrol tüketimi,  çok daha aza iner. Aşırı  ithalattan kaynaklanan döviz kaybı daha az olur.