Rüyalar sadece biz insanlara mı mahsus? Hayvanlar gerçekten düşünebilir mi? Koreli yazar Sun Mi Hwang’ın Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk kitabını bitirdiğimde kendime sorduğum ilk sorular bunlardı. Bir tavuğun özgürlüğüne, cesaretine imrendim, kendimi sorguladım. Bir tavuk, kendi türü bile olmayan bir hayvanı nasıl bu kadar sevebilmişti? Yumurtlamamayı nasıl seçti?

Bir yaban ördeğinin fedakârlığına ağladığım bu kitapta gelincik gibi birçok insanın olduğunu fark ettim. Biz insanlar ve hayvanlar gerçekten bu kadar farklı mıyız? Köpek, horoz ve diğer ördekler gerçekten çiftçi adam ve karısından farklı mıydı? Yaban ördeği farklı olmadığı halde onlar neden farklıydı?

Her gün aynı işi yapmaktan sıkılan, annelik duygusuna imrenen Filiz isimli tavuk, yumurtlamamayı seçerek aslında kendi hikâyesini yazdı. Kümes dışında özgürlük olduğuna inanarak kaçtı, bunu hayal etti. Bunu diğer hayvanların onu dışlayacağını, ölü tavuklar arasında hayatta kalma mücadelesi vereceğini ve bir gelincik tarafından avlanacağını bilmeden yaptı. Yaban ördeğinin ona yardım edeceğini de bilmiyordu.

Ördek ve tavuk nasıl arkadaş olabildi? Belki de farklar o kadar da önemli değildi. Peki, neden diğer hayvanlar onu dışladı, kuralları çiğnediği için mi? Yoksa diğer tavuklar kadar güzel olmadığı için mi? Peki yeşilbaşlı ördek neden Filiz’i korudu, Filiz bunu anlamamıştı. Tek anladığı onların gerçekten arkadaş olduklarıydı. Farklılıklara rağmen başlayan bir dostluktu onlarınki.

Yumurta Filiz’i sevindirdi, gelinciği de sevindirdi. Canlı olan her şey, canlı ve küçük olan her şey gelinciği mutlu ederdi. Gelincik onlara takıntılıydı. En yakın arkadaşını öldüren bu düşman, şimdi de bebeğine göz dikiyordu. Bir tavuk gerçekten bir gelinciğe karşı çıkabilecek kadar cesur olabilir mi?

Yeni bir bebek, yeni bir hayat. Peki, bu yenilik iyi olur mu? Yeşilbaşlı ördek annesinin tavuk olmasına değil, suda yüzememesine, diğer sürüyle birlikte olamamasına karşıydı. Ördek kimliğini koruyamamaya karşıydı. Filiz artık farklı olan yavrusuna bir zamanlar kendisi için istediği özgürlüğü vermeli mi? Gelincik ne olurdu? Bebeğini ondan nasıl koruyacaktı? Yoksa yavrusu onu koruyacak mıydı? Hem de uçarak.

Yazar Sun Mi Hwang tarafından yazılan bu hikâye bir hayal hikâyesidir. Hayallerinin peşinden koşan, hayalleri ve özgürlükleri için çabalayan biz cesur tavukların hikâyesi. Daha fedakâr ve korkusuz olmayı öğrenmesi gereken biz yaban ördeklerinin hikâyesi. Farklı olsak bile birbirimizi sevebileceğimizi bilmeye ihtiyaç duyan biz yavru yaban ördeklerinin hikâyesi. Elbette bu hikâye aynı zamanda bencil ve benmerkezci biz gelinciklerin de hikâyesidir. Ve diğer köpeklerin ve horozların da…