Bir ruhun başka bir bedende uyanması mı yoksa geçmişteki bir şeyin yeni versiyonu olmak mıdır reenkarnasyon? Ya da geçmiş yaşamın katlanarak gelecek benlikleri oluşturduğu bir ruh göçü mü?

Reenkarnasyon, Hinduizm ve Budizm gibi Doğu dinlerinde önemli bir kavram olsa da çıkış hikâyesinin Mısır’a kadar dayandığı rivayet edilir. Antik Mısır'ın meşhur Ölüler Kitabı’na göre ruh ölümden sonra başka bir bedende yeniden doğacaktır.

Günümüzde olduğu gibi tarih boyunca da tartışmalara neden olan reenkarnasyon Pisagor ve Platon gibi ünlü filozoflar tarafından savunulmuş, Hristiyanlık ve İslam gibi ana dinler tarafından ise kabul görmemiştir.

Birçok insan tarafından inanılan veya tartışılan bu kavram ülkemizde pek olmasa da birçok farklı ulusun sinema ve dizilerine konu olmuştur. 2023 Güney Kore yapımı olan ‘See You in My 19th Life’ da bunlardan birisi.

Aşk, kayıp ve yeniden doğuş

19 kez doğmak, 19 kez farklı bir hayat yaşamak… Farklı acılar, farklı mutluluklar, farklı duygular… Reenkarne olmuş bir insanın hatırlayamayacağı bir şekilde tüm hayatını hatırlayan ya da öyle sanan Ban Ji Eun, her seferinde trajik bir şekilde ölen bir kadındır. 19. hayatında mutlu olmaya karar veren Ji Eun, geçmiş yaşamdan hatırladığı ve tıpkı onun gibi reenkarne olan, kadersel bağlarının bulunduğu yakışıklı Moon So Ha ile yeni bir yaşam planlamaktadır. Ama ne geçmiş yaşamı onun hayal ettiği gibidir ne de gelecek öyle olacaktır.

Kader, aşk, ikinci şans, yüzleşme, kendini tanıma gibi başlıklar üzerinden reenkarnasyon yolculuğunun anlatıldığı dizide güçlü kadın ve aile bağlarına da vurgu yapılmakta. Sıcacık, kendini izlettiren, romantik ve fantastik bir dizi olan See You in My 19th Life, 16 bölümde tüm düşüncelerinizi ve yaşamınızı tekrar sorgulatacak.

Reenkarnasyon yeni bir hayata yeniden doğmak olarak tanımlansa da şu anki yaşamdan, reenkarnasyona inananlar içinse tıpkı Ban Ji Eun gibi geçmiş yaşamdan ders alıp mutluluğu bulmak asıl yeniden doğuştur.