Doğup büyüdüğüm, uzun zamandır gitmediğim Ordu’nun merkezinde bulunan Şarkiye Mahallesi’nden geçerken aniden karar verip Yıldız teyzenin kapısını çaldım bugün.

Doğal bir güzelliği olan, kendine güvenen, sevilen, takdir edilen, hayatın her alanına dokunabilen, kendisiyle barışık, elini attığı her dalda başarılı olan Yıldız teyze açtı kapıyı.. O gülen yüzüyle buyur etti içeri, şaşırmıştı, hiç beklemiyordu çünkü..

Mübadelede Yunanistan’dan gelen İbrahim Kayaalp’in kızıydı Yıldız. 1923’te mubadeleden gelen aileler Şarkiye Mahallesi’nde oturan Yunanistan’a gönderilen rum ailelerden kalan boşaltılmış evlere yerleştirilmişti. Şarkiye Mahallesi’nde rumlardan kalma eski evler çoğunluktaydı.

İbrahim Bey ve iki kardeşi, akrabaları da bu mahalleye yerleştırılmişlerdi. İbrahim bey, evli iki çocuk babası.. Çok sıkıntılar yaşamış, onca yoldan tüm aileleriyle beraber gelip buraları mesken tutmuşlar. Geldikten iki üç yıl sonra eşini ve iki çocuğunu kaybetmiş.. Daha sonra da Ordu’nun sevilen ailelerınden Kadıoğlu’ların kızı Emriye hanımla evlenmiş .. Üç çocukları olan bu ailenin ikisi vefat etmiş ve kızları Yıldız hayatta kalmış.ilgi , sevgi, özenle büyütülmüş Yıldız teyze.

İki katlı, bahçe içerisinde muhteşem yapılmış rum eviydi oturdukları ev. 7-8 yaşlarındaydım, bana saray gibi gelirdi o devasa ev.. Avlusunda oynardık, o kocaman merdivenlerinden çıkar geniş, büyük salonuna girer, dönerli merdivenle üst kata çıkan evin büyüklüğüne, ihtişamına hayran kalırdım. O mahallede bu tip 5-6 rumlardan kalma evler vardı. Hepsi bahçe içinde , çoğunda da bahçelerinde kuyu olurdu .. Genellikle ahşap, pencereleri yüksek geniş kepenkli, çamaşırhane yada mutfağı olan bodrum katlarıda eksik olmazdı evlerde.

Yıl 1959.. avukat, doktor, mühendis gibi mesleklerin parmakla sayılacak kadar az olduğu yıllarda avukat Mahmut Şepçioğlu ile evlenmiş Yıldız teyze. Henüz çocuk denilecek yaşta 17 yaşında …Kendisi ve eşi siyasetle ilgilenmişler yıllarca..Chp’nin kadın kollarında görev almış bir bayan olarak o yıllarda..

3 çocuk annesi olan Yıldız teyze eşini çok erken kaybetmişti. Ve evlatlarını iyi yetiştırıp onlara hem anne hem babalık yapmıştı.Hep ona hayranlıkla bakardım, son model arabasıyla o sokağa girişi, modern giyimi, konuşması, dik duruşuyla hep örnek olmuştu bizlere. Şimdi de örnek bir anne..

O eski mahallem gitmiş, o ahşap evler yıkılmış beton yığını haline gelmişti. 50 yıl geriye gittiğimdeki evler, sokaklar, komşular, dostluklar, samimiyet, anılarda kalmıştı. Çocuktum.. mübadeleden gelen komşularımız Nevrez, Naile, Hasibe teyzeler, büyük anneleri Hatice teyze her bayram giderdim ellerini öpmeye . Arka tarafta Erdoğan ailesi Nunisa teyze, bir arka sokakta Mualla teyze ne kadar zarif, ne kadar kibar insanlardı. Karşımızda Ahmet amca ve eşi.. farklıydı hepsi.. kendilerine has bir konuşma tarzı vardı hepsinin.. Mübadele beni çok etkilemişti, o insanlara karşı ayrı bir sevgi vardı içimde her zaman. Vefat edenlere rahmet hayatta olanlara sağlıklı günler diliyorum.

Bugün albümlerin derinliklerine inerek tüm yaşanmışlıkları konuştuk , sohbet edip , unutamayacağım geçmişi yaşadık Yıldız teyzemle.Sağlıklı mutlu günler diliyorum o güzel ablama, teyzeme, adaşıma.