Direnmeyi öğrenmek, yolunuza çıkan tüm zorluklarla yüzleşebilmenizi sağlar. Bu becerinin psikolojik gücü ile hedeflerinize ulaşabilirsiniz, sıkıntılarınızla başa çıkabilirsiniz ve karakterinizi güçlendirerek pes etmemeyi öğrenebilirsiniz.

Bu beceri, günlük problemlerle mücadele edebilmenize yardımcı olacak ve kendi şansınızı kendiniz yaratabileceksiniz. Pes etmeden, her düştüğünüzde tekrar ayağa kalkabileceksiniz.

Şüphesiz, bu beceri genlerimize işlenmiş şekilde dünyaya gelmiş olsak, her şey çok daha mükemmel olabilirdi. Son araştırmalar, direnme gücünün psikolojik anlamda çok büyük bir dayanıklılık kazandırdığını ve hedeflerimize ulaşmamızdan çok daha fazlasını bize sağladığını gösteriyor. Direnme gücü yüksek olan kişiler depresyon söz konusu olduğunda daha az risk altındadır ve anksiyeteyi de diğer insanlara göre daha iyi kontrol ederler. Beynimizin bu becerisini kesinlikle çok daha etkili bir şekilde kullanmamız gerekiyor.

Direnmeyi öğrenmek: Nasıl başarılır?

Nörobilimciler uzun yıllar önce dopaminin dirençle ve etkin davranışla bir ilişkisi olduğunu keşfetti. Georgia Devlet Üniversitesi’nde Nörobilim kürsüsünün yönetici yardımcısı olan Dr. Joe Z. Tsien, yeni alışkanlıklar edinmenin, net hedefler koymanın ve motive kalmanın beyindeki nörotransmitterlerin salınımını desteklediğini söylüyor.

Kişisel olarak bir hedef belirlediğinizde, artık buradan geri dönüş yoktur. Çabanızı ve düşüncelerinizi beraber harekete geçirerek belirlediğiniz hedefe ilerlemeniz gerekir. Bu yüzden kendinize bir hedef koyduğunuzda hayal kırıklığı, hüsran, anksiyete ve stres gibi faktörleri iyi bir şekilde yönetmelisiniz. İrade gücü tüm olumsuzluklara direnme konusunda önemi bir rol oynuyor.

Hayalinize ulaşın ve depresyonu geride bırakın. Yeni bir beceri edinmek için kendinizi geliştirin. Kendinizle bu şekilde gurur duyacaksınız. Aslında saydığımız tüm bu olumlu beceriler birbirine bağlıdır, hepsi aynı kapıya çıkar; pes etmemek. Ancak bazen bir adım geri atıp hedeflerinizi gözden geçirip kendinize yeni hedefler koyabilirsiniz.

Bazen de yeni perspektifler edinmek amacıyla bir anlık da olsa durmak isteyebilirsiniz. Bunu bir mola gibi düşünün. Ancak asla ama asla olduğunuz yerde kalmamanız ve kendinizi hüsrana ve yenilgiye teslim etmememiz gerekiyor. Bu yüzden direnmeyi öğrenmek motivasyonunuz ve sağlığınız için güçlü bir egzersizdir.