Ordu’nun ekonomisinin can damarı fındık için bakım zamanı geldi diyebiliriz.

Yeni sezon öncesi üreticiler bahçe bakımı için bahçeye girmeye başladı bile. Görünürde Ağustos ayı fındık hasadı başlar ve biter. Ama gerçek göründüğü gibi değildir. Üreticiler neredeyse 12 ay fındık bahçesiyle ilgilenmek zorundadır.

Şubat ayında genellikle fındık için budama dönemidir. Üreticiler bahçeye girme başlarken, bir çok tarım ürününde aslında bakım zamanı başladı diyebiliriz.

İlkbahar ekimleri için toprak işlemesi yapılır. Toprak kabartılır. Fazla kabarık ve kesekli tarlalar ise çapa makinesiyle toprak düzeltilir. Hububatta yabancı ot mücadelesi ve üst gübreleme yapılır.

Uzmanlara göre Şubat Ayı Tarım Takvimi şu şekilde açıklanmıştır.

Fındık, kivi ve diğer meyvelerde budama işlemlerine devam yapılır. -Ahır (çiftlik) gübresi ve fosforlu gübre uygulaması sona erer. Fidan çukurları açılır, toplu meyvelik kurulacak sahalar sürülür ağaç dipleri kabartılarak gübrelenir. Fidan dikimleri yapılır. Eğer varsa virgül kabuklu biti için tomurcuklar patlamadan önce kış ilaçlaması yapılır. -Budama ve ayıklama sonucu bahçede kalan artıkların temizlenmesi sağlanır. Fındık bahçelerinde fındık kozalak akarı ve dalkıran zararlısına karşı kültürel mücadeleye devam edilir.