Çevrenizin uyum sağlamanız veya değişmeniz için size baskı yaptığını düşünüyorsanız, sizi benzersiz kılan şeyin farkına varmanın ve değer vermenin zamanı gelmiş olabilir. Herkes bir şeyde iyidir. Güçlü yönlerinizin nerede yattığını biliyor musunuz?

Başkalarını referans noktamız olarak gördüğümüz için kendinizi başkalarıyla kıyaslamak insan olmanın bir parçasıdır. Bununla birlikte, karşılaştırmalar genellikle daha az yapıcı amaçlar için de kullanılır.

Bu tür olumsuz karşılaştırmalar kendinizi yetersiz, kusurlu veya değersiz hissetmenize neden olarak benlik saygınızı tehdit edebilir. Olan şu ki, herkes aynı şeyde iyi olmasa da, herkesin bir şeyde iyi olduğu gerçeğini gözden kaçırıyorsunuz.

Ne yazık ki, toplum homojenleşmeyi arama eğilimindedir. Hepimizin uyması beklenen ideal estetik kurallar olduğu gibi, öyle ya da böyle bizden istenen beceriler, tutumlar ve kişilik özellikleri de vardır. Bu kadar zenginleştirici bir uygulama olmasına rağmen, çeşitliliğe yer yok gibi görünüyor.

Bu sosyal süreçlerin sizin üzerinizde önemli bir etkisi vardır. Aslında, kendiniz ve yaşam hakkında sahip olduğunuz imajı şekillendirirler ve son derece olumsuz duygular yaratabilirler. Kural olarak, aşağıdaki stratejiler çevresel baskı karşısında benimsediğiniz stratejilerdir.

Çocukken masum, spontane ve güvenilirdiniz. Sevdiğiniz şeyi yaptınız ve başkalarının ne düşündüğünü umursamadınız. Ancak, başkalarının sevgisinin ve kabulünün koşullu olduğunu çabucak öğrendiniz ve eğer onları kazanmak istiyorsanız, her zaman kendiniz olamazsınız.

Sonuç olarak, itaatkar ve metodik insanlar olmak için özgürlüklerinden ve yaratıcılıklarından vazgeçenler var. Bu sözde başarıya yol açsa da mutsuz ve doyumsuz bir yaşam sürerler ve sonunda hastalanabilirler. Örneğin, iyi kız sendromundan muzdarip olanlara olan budur.

Bir şeyde gerçekten iyi olabilirsiniz, ancak “yapmanız” gereken şeyde iyi değilseniz, bunun size yardımcı olmadığını hissedersiniz. Örneğin, geniş ve zengin bir iç dünyaya sahip içe dönük bir insansanız, birçok durumda duyarlılığınızı reddetmiş ve kendinizi daha dışa dönük biri olmaya zorlamış olabilirsiniz.

Bu, niteliklerinizi ve erdemlerinizi küçümsediğiniz ve diğerleri gibi olmak için değişmeye çalıştığınız anlamına gelir. Ne yazık ki, bu sizi bir maskenin arkasında yaşamaya götürür. Ayrıca, olmadığınız biri gibi görünme çabası çok yorucu.

Özgüveniniz etkilenir

Bazen tüm çabalarınıza rağmen olmak istediğiniz kişi olmayı başaramazsınız. Bu tamamen doğaldır, çünkü siz farklı bir insansınız, kalıptan çıkmış bir robot değil.

Bununla birlikte, sizden beklenenler konusunda iyi olamamak, kendinizi başarısız hissetmenize neden olabilir ve benlik saygınıza derinden zarar verebilir. Hatta endişeli ve depresif hissedebilirsiniz.