İyi bir lise veya üniversite kazanma hayali, ardından iyi bir iş bulma çabası, bu hayaller ve çabalar arasında sıkışan milyonlarca çocuk ve onları bu sıkışıklığa daha da iten aileler…

Türkiye’de hatta tüm dünyada sınavlar birçok öğrencinin ve ailenin ortak sorunu. Gelişmemiş ülkeler ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu sorun daha göz önünde olsa da gelişmiş ülkelerde de bu tür sorunlara rastlamak mümkün; Güney Kore gibi.

Yüksek başarı odaklı ve oldukça rekabetçi olmasıyla bilinen Güney Kore'deki eğitim sistemi, hala ülkedeki en büyük sorunlar arasında yer alıyor. Toplumda saygınlık kazanma adı altında eğitimciler ve aileler zoraki meslek seçimleriyle çocuklara baskı yapmakta. Bu da psikolojik sorunlara, yanlış seçimler ve hatta, intihara neden olmakta. Hatta bu durum bazen sadece çocukları değil tüm aileye derinden etkilemekte. Yayınladığı dönem reyting rekorları kıran Sky Castle bu işin piri.

Her şey çocuklar için?

Elit ailelerin ve çocuklarının hikayesini anlatan Güney Kore yapımı dizi, adını Seul Üniversitesi, Kore Üniversitesi ve Yonsei Üniversitesi’nin baş harflerinden alan Sky Castle adındaki lüks bir sitede geçiyor. Çocuklarını prestijli üniversitelere sokmak için takıntılı bir şekilde çabalayan, en iyi olma kaygısıyla yaşayan aileler çocukları için ‘her şeyi’ yapma hırsıyla her türlü yola başvurarak hayatlarının yönünün değişmesene neden oluyor.

Bir yanda kızını prestijli bir üniversite sokmaya çalışan hırslı ve manipülatif bir anne ile oğlunun en iyi notları almasını ve en prestijli liseye gitmesini isteyen bir anne… Diğer bir yanda oğlunu doktor yapmak isteyen anne ile oğlunun Seul Ulusal Üniversitesi'ne girmesi için her şeyi yapmaya hazır bir anne… Hepsinin ortak noktası çocukları; ya da onlar öyle olduğunu düşünmek istiyor.

Sadece bir dizi değil

Gerek kara mizah gerek dram ile eleştirilen Kore eğitim sisteminin yanı sıra güldüren, düşündüren ve sonlara doğru bol bol ağlatan bir dizi. Zengin ve fakir arasındaki uçurumu eğitim üzerinden anlatan, annelik ve annelik anlayışlarını sorgulayan ve sorgulatan, etik ve ahlak kavramının altını defalarca çizen bir başyapıt.

Yayınlandığı dönemde yüksek reytingler alan, uluslararası alanda da birçok ödül alan Sky Castle mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında yer alıyor; özellikle de sınav annesiyseniz veya sınava gireceksiniz…