Ordu’da fındık dedin mi hayat durur. Çünkü şehrimizde ekonominin ana kaynağı fındıktır.

Bu nedenle her kış döneminde fındık üreticilerini korkutan ve fındık haberlerinin en ilgi çekeni zirai dondur. Bunun acı örneklerini Ordulu üreticiler başta olmak üzere Giresun, Samsun, Düzce ve Trabzon daha önce yaşamıştır. Zirai don nedeniyle fındık üreticisi hasat yapamamış haliyle de o sezonu parasız geçirmek zorunda kalmıştır.

Yine Ocak ve Şubat ayı Ordu’da hava sıcaklığı mevsim normallerinin üstünde seyredince akıllara zirai don geldi. Malum Mart ayında kar yağması ve hava sıcaklığını eksilere düşmesi ile fındık bahçelerinde zirai don olayı yaşanıyor. Umarım bu olay olmaz.

Bir de sonu 4’le biten yıllarda fındıkta hep zirai don olayı yaşanması ve 2024 yılı olması sebebiyle akıllarda acaba bu yılda aynı senaryo olacak mı sorusu da var. İnşallah böyle bir olay yaşanmaz. Çünkü fındık bazıları için kuruyemiş, bazıları için çerez, bazıları için tarım ürünü olabilir ama Ordu için fındık hayattır, sudur, can simididir, ekmektir, düğündür. Kısacası yaşama sebebidir. Bu nedenle tek temennimiz yeni sezona üreticinin bolluk içinde bahçeye girmesidir. Yavaş yavaş yeni sezon için fındık bahçelerinde çalışmalar başlarken ilimiz için bol bir fındık sezonu diliyorum.