Düşündüğünüzü söylemekten korkmak çeşitli nedenlerle açıklanabilir. Örneğin, benlik saygısı, girişkenlik veya kendine güven eksikliği. Girişkenliğin eksikliğini vurgulayacağız. Aslında bu, kendinizi ifade etmeyle ilgili temel korkulardan biridir.

Özgüven eksikliği mi?

Uzmanlar girişkenliği ilk kez 1940’larda tanımladılar. Aslında, psikolog Andrew Salter , girişkenliği kişisel görüş ve istekleri ifade etme yeteneği olarak tanımladı. Salter, araştırmasında, hemen hemen herkesin iddialı olma yeteneğine sahip olduğunu buldu. Ancak, hepimiz aynı tür durumları yaşamıyoruz.

Girişkenliğin, ne düşündüğünüzü söyleme korkusuyla çok ilgisi vardır. Ne kadar iddialı olursanız, kendinizi özgürce ifade etmekten o kadar az korkarsınız. Salter, girişkenliğin zamanla haklarınızı saygılı, dürüst ve samimi bir şekilde savunmak anlamına geldiğini de belirtti.

Bu beceriyi geliştirebilmeniz gerçekten cesaret verici. Bu nedenle, üzerinde çalışırsanız, düşündüğünüzü söyleme korkunuz azalacaktır.

Reddedileceğinizi hissediyorsunuz

Çoğu zaman reddedilme korkusuyla ne düşündüğünüzü söylemiyorsunuz. Michigan Üniversitesi (ABD) , sosyal olarak reddedildiğinizde vücudunuzun, birisi size vurduğunda olduğu gibi aynı kimyasalları ürettiğini ortaya koyan bir araştırma yaptı. Aslında, reddedilmek gerçekten acıtıyor.

Gerçek şu ki, bu yolda uzun süre devam ederseniz, artık kendiniz olamayacaksınız. Bunun nedeni, mutlu olmak için başkalarının görüşlerine veya onayına bağlı olmamanız gerektiğidir. Bu nedenle, özgüveniniz ve girişkenliğiniz üzerinde çalışmak gerçekten önemlidir.

Düşündüğünüzün hiçbir değeri olmadığına inanıyorsunuz

Bu korkunun bir başka olası nedeni de, düşündüğünüzün hiçbir değeri olmadığına dair (yanlış) inançtır. Veya düşüncelerinizin yararlı veya önemli bir şeye katkıda bulunmadığını. Kısmen, bu aynı zamanda benlik saygısı ve kendine güven ile de bağlantılıdır.

Doğal olarak, zaman zaman yeni bir şey katıyor olmayacaksınız. Ya da özellikle “ilgili” olmayabilir. Ancak, onları aşağılamamalı veya küçümsememelisiniz. Çünkü düşündüğünüz şeyin her zaman bir değeri vardır. Ayrıca her zaman benzersizdir.

Kendinizi aptal yerine koyacağınızı sanıyorsunuz

Düşündüğünüzü söyleme korkusu, kendinizi aptal yerine koyma korkusundan da kaynaklanabilir. Bunun nedeni, bunu yapacağınıza kuvvetle (yanlış) inanıyor olmanızdır.

Alay duygusu iki tarafı keskin bir kılıçtır. Bir yandan bir durumdan zarar görmenizi engeller. Ancak, diğer yandan felç edici olabilir. Bu özellikle utangaç ve güvensizseniz önemlidir. Ayrıca kendinizi paralize olmuş gibi hissetmek, yeni zorluklarla yüzleşmenizi ve kendiniz olmanızı engeller. Bu nedenle, “kendinizi aptal yerine koymamaya” çok dikkat ediyorsunuzdur.

Yapmanız gereken şey, kendinizi aptal yerine koymanın gerçekte ne anlama geldiğini kendinize sormaktır. Ayrıca, yapsaydınız ne olurdu? Gerçekten bu kadar ciddi olur mu? Bu iyi bir yansıma alıştırmasıdır. Görecelileştiren ve dramatize eden küçük bir numara. Aslında, nihayetinde, olabilecek hiçbir şeyin günün sonunda o kadar da kötü olamayacağını görmenizi sağlar.